تیپ شخصیتی شما چیست؟ - امیر عباس رحیمی

تیپ شخصیتی شما چیست؟

تیپ شخصیتی شما چیست؟
هر فردی دارای یک تیپ شخصیتی منحصر به فرد است. تیپ شخصیتی فرد، شامل ویژگی‌های رفتاری، شخصیتی و احساسی است که فرد را از دیگران متمایز می‌کند.

Visits: 3

هر فردی دارای یک تیپ شخصیتی منحصر به فرد است. تیپ شخصیتی فرد، شامل ویژگی‌های رفتاری، شخصیتی و احساسی است که فرد را از دیگران متمایز می‌کند.

با شناسایی تیپ شخصیتی خود، می‌توانید درک بهتری از خود و دیگران پیدا کنید و در روابط شخصی و حرفه‌ای بهتر عمل کنید.

خود شناسی ممکن است به شما کمک کند تا سبک زندگی و سبک خود را در بسیاری از زمینه های فعالیت از جمله  کار، تجارت، تحصیل، ارتباطات، درگیری ها و کار تیمی شناسایی کنید.

تیپ شخصیتی، سیستمی برای درک رفتار انسانی است. یکی از معروفترین انواع روش های تعیین تیپ شخصیتی استفاده از آزمون شخصیتی مایرز بریگز است.

در آزمون شخصیتی مایرز بریگز 16 تیپ شخصیتی متفاوت وجود دارد که هر کدام به یک اندازه ارزشمند هستند. هر کدام از این تیپ های شخصیتی دارای نقاط قوت و ضعف خود هستند.در ادامه مشاور خوب در شهر اندیشه  با معرفی انواع تیپ های شخصیتی همراهی کنید.

هدف از شناخت تیپ شخصیتی چیست؟

هدف اصلی از شناخت تیپ های شخصیتی، درک درست درباره آنها و احترام گذاشتن به تفاوت های بین افراد مختلف است. همه ی تیپ های شخصیتی برابر می باشند و نمی توان گفت یکی بر دیگری برتری دارد.

با اینکه هر انسانی منحصر به فرد است و ویژگی های مریوط به خود را دارد اما افراد با تیپ شخصیتی مشابه معمولاٌ شبیه هم رفتار می کنند.

در زمینه معاشرتی بودن واقع بین بودن یا خیال پرداز بودن – منطقی یا عاطفی – جدی یا شوخی بودن تشابهات فراوانی دارند. این سیستم به جای پرداختن به مطالب محدود کننده درباره زنان و مردان تصویر شفاف تری از آنها ترسیم می کند.

به طوری که هر کسی می تواند ارزشها و انگیزه ها و امیال خود را بهتر درک کند.

تیپ شخصیتی شما چیست ؟

تیپ شخصیتی شما چیست ؟

در ادامه، تفاوت‌های بین تیپ‌های شخصیتی را بررسی می‌کنیم:

تیپ های شخصیتی مایرز بریگز

شاخص تیپ مایرز-بریگز هر فرد را به یکی از 16 تیپ شخصیتی زیر طبقه بندی می کند:

ISTJ: ISTJها برنامه ریزان مسئولیت پذیر، منطقی و روشمند هستند که ترجیح می دهند از روال های ساختاریافته پیروی کنند و سنت ها را حفظ کنند. گاهی اوقات “بازرس” نامیده می شود، این تیپ شخصیتی به ویژه در بین پزشکان رایج است.

ISFJ: همچنین به عنوان “محافظ” یا “مدافع” شناخته می شود، ISFJ رایج ترین تیپ شخصیتی MBTI است. سازماندهی شده، از نظر اجتماعی مسئولیت پذیر و متمرکز بر خانه و خانواده، تیپ های ISFJ تمایل دارند که محفوظ باشند و به اقتدار احترام بگذارند.

INFJ: INFJ یا “وکیل مدافع” کمترین نوع شخصیت MBTI است که کمتر از 2٪ از جمعیت را تشکیل می دهد. INFJ ها ایده آل گرا، خلاق و حساس هستند، اما تمایل دارند احساسات خود را با تجزیه و تحلیل منطقی متعادل کنند.

INTJ: INTJها یا «معماران» متفکران منطقی و خلاقی هستند که در ابداع روش‌های جدید تفسیر و تحلیل جهان مهارت دارند. مانند INFJ، این نوع نادر است.

ISFP: ISFP ها که به «ماجراجویان» نیز معروف هستند، آرام، دوستانه و وفادار هستند. اغلب دوستداران طبیعت و هنر، افرادی با این تیپ شخصیتی اهل عمل هستند و ترجیح می دهند در لحظه زندگی کنند و روی کارهای عملی تمرکز کنند.

ISTP: ISTPها که به آنها «صنعت‌کاران» یا «فوق‌شناسان» نیز می‌گویند، حل‌کننده‌های مستقل و هدف‌گرا هستند که عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند.

تیپ شخصیتی شما چیست؟

تیپ شخصیتی شما چیست؟

INTP: INTPها متفکرانی عمیقاً تحلیلی هستند که از ایده های انتزاعی استقبال می کنند. این “منطق دانان” ترجیح می دهند به تنهایی کار کنند و اغلب از تحقیقات مستقل عمیق لذت می برند.

INFP: INFP ها، که گاهی اوقات “میانجی” نامیده می شوند، تمایل دارند رویاهای بزرگ داشته باشند و عمیقاً به دیگران اهمیت می دهند. آنها که معمولاً بسیار دلسوز هستند، اغلب با ایده آل های اخلاقی انگیزه می گیرند.

ENFP: ENFP که “فعالان” یا “قهرمانان” نیز نامیده می شود، گرم، دوستانه، پر انرژی و خودجوش هستند. آنها اغلب می دانند چگونه مردم را به سوی یک هدف و چشم انداز مشترک گرد هم بیاورند.

ESFP: ESFPها یا «اجراکننده‌ها» بسیار اجتماعی و خوش‌بین هستند. این تیپ های سرگرم کننده اغلب دیگران را با طنز و داستان سرایی سرگرم می کنند.

ESTP: انواع ESTP که «کارآفرینان» نیز نامیده می‌شوند، برون‌گرا و کاریزماتیک هستند. آنها تمایل دارند نقش های رهبری را بر عهده بگیرند و تصمیمات جسورانه بگیرند.

ENTP: همچنین به عنوان «مبتکران» شناخته می‌شود، ENTP‌ها مناظره‌گران و گفتگوگران با روحیه هستند. آنها تمایل دارند کنجکاو، مدبر و سریع قدم بردارند.

 ESFJ: یک نوع ESFJ، یا “مراقب”، برای کمک و مراقبت از دیگران به هر اندازه ای تلاش می کند. ESFJ ها که اغلب به سمت مشاغلی مانند تدریس و پرستاری کشیده می شوند، منظم و برون گرا هستند.
ESTJ: ESTJ یا «کارگردان» یک رهبر طبیعی است. ESTJهای سخت کوش و قاطعانه به سمت موقعیت های اقتدار جذب می شوند.
ENTJ: ENTJها یا “فرماندهان” تصمیم گیرندگان با نفوذ و ماجراجویی هستند که اغلب می توان آنها را در نقش های رهبری یافت.
ENFJ: انواع ENFJ، همچنین به عنوان “معلم” یا “حکیم” شناخته می شوند، اغلب از مراقبت و الهام بخشیدن به دیگران از طریق مربیگری عاقلانه و فداکارانه لذت می برند.

تیپ شخصیتی شما چیست؟

برای اطلاع از نوع MBTI خود، باید پرسشنامه MBTI را پر کنید. به طور معمول، این حدود 30 دقیقه طول می کشد
بنیاد مایرز و بریگز ساز MBTI را بگیرید.

 

ارزیابی MBTI شامل یک سری سوالات چند گزینه ای (هر کدام با دو پاسخ ممکن) در مورد رفتار معمولی، احساسات و رویکرد شما به زندگی است. برای مثال، ممکن است از شما بپرسند که آیا ترجیح می‌دهید انعطاف‌پذیر یا با ضرب‌الاجل‌های دقیق کار کنید، یا اینکه تمایل دارید بیشتر خودجوش یا روشمند باشید.

شما می توانید ارزیابی MBTI را به صورت آنلاین در MBTIonline.com یا شخصاً از طریق بنیاد مایرز و بریگز پر کنید.

MBTI چقدر قابل اعتماد است؟

MBTI قرار نیست به عنوان شاخصی برای وضعیت سلامت روان استفاده شود. شواهد در مورد پایایی و اعتبار آن به عنوان یک ابزار ارزیابی بالینی محدود است.

با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که نتایج MBTI می‌تواند در تنظیمات خاصی ارزشمند باشد – به‌ویژه در مراقبت‌های بهداشتی و محل کار.1 برای مثال، درک شخصیت یک بیمار ممکن است به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا با آنها ارتباط واضح‌تری برقرار کند و همدلی بیشتری را برای دیدگاه آنها ایجاد کند.

در همین حال، یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی با درک «نوع» MBTI خود می‌تواند به آنها کمک کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنند تا با بیماران و سایر ارائه‌دهندگان به طور مؤثرتری کار کنند.

نتایج MBTI همچنین توسط برخی از مدیران استخدام، کارفرمایان، روانشناسان سازمانی، استخدام کنندگان و مربیان شغلی استفاده می شود. دانستن نوع MBTI خود ممکن است به شما در شناسایی مشاغلی که می‌توانند برای شما مناسب باشند، کمک کند. همچنین ممکن است به همکاران کمک کند تا به روش های مؤثرتری با یکدیگر همکاری و ارتباط برقرار کنند.

www.novin.com

 

برای شناخت تیپ شخصیتی به کجا مراجعه کنیم؟

مطمئناً! برای شناسایی تیپ شخصیتی خود و افزایش خودشناسی، مراجعه به یک روانشناس متخصص می‌تواند بسیار مفید باشد. روانشناسان شهر اندیشه با تجربه و دانش خود می‌توانند به شما کمک کنند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و روش‌های بهبود آن‌ها را درک کنید.
با مشاوره روانشناسی، می‌توانید الگوهای رفتاری خود را درک کرده و بهترین راه‌های برای مدیریت استرس، ارتباطات بهتر با دیگران و بهبود کیفیت زندگی خود را پیدا کنید.

همچنین، شناخت عمیق‌تر از خودتان به شما کمک می‌کند تا روابط خود را بهبود بخشیده و بهترین تصمیمات را بگیرید.(

(چگونه اختلافات را به فرصت هایی برای عشق تبدیل کنیم؟)

بنابراین، اگر می‌خواهید تیپ شخصیتی خود را شناسایی کنید و به رشد و بهبود شخصیتی خود بپردازید، ملاقات با یک روانشناس متخصص می‌تواند گام موثری در این مسیر برای شما  باشد.

https://www.health.com/personality-type-7969612

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
هویت یابی در نوجون+ روانشناس نوجوان

“من کی هستم؟” – شکل گیری هویت در نوجوانی

آنچه در این پست میخوانید هویت چیست؟هویت در نوجوانینوجوانان چگونه هویت پیدا می کنند؟کاوش هویتتعهد هویتپیامدهای درگیر شدن در کاوش…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

پکیج آموزشی نوجوان خود را دریابید

20 % تخفیف

جهت  دریافت تخفیف  ایمیل خود را ارسال کنید