زوج درمانی چیست؟و چه کاربردی دارد ؟

اگر در زندگی با همسر خود با مشکل مواجه شوید چه کار می کنید ؟ نزد چه کسی مراجعه می کنید آیا نزد  پزشک می روید یا نزد روانشناس

با زوج درمانی در شهر اندیشه همراه  باشید.

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک درمانگر با تجربه بالینی به زوجین کمک می کند، بیشتر اوقات با استفاده از انواع مداخلات درمانی به دو شخص درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینشی در رابطه خود، حل تعارض و بهبود رضایت از روابط داشته باشند. اگرچه ممکن است عمل زوج درمانی بسته به گرایش نظری درمانگر متفاوت باشد، همه زوج های درمانی تمایل دارند عناصر کلی زیر را در بر گیرند:

  • تمرکز بر یک مشکل خاص (یعنی مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت)
  • مشارکت فعال از طرف درمانگر در معالجه خود رابطه، بجای هر یک از افراد به طور جداگانه
  • مداخلات متمرکز بر راه حل، تغییر در اوایل درمان

روش های زوج درمانی 

 

بسیاری از درمانگران رویه و جلسات خود را برای برقراری ارتباط زوجین متمرکز می کنند. درمان با تمرکز عاطفی (EFT) برای بسیاری از زوج ها کار می کند.

انواع  روش های زوج درمانی عبارتند از:

  • روش گوتمن: به زوجین كمك می كند نزدیكی، احترام و محبت كلی خود را از طریق “نقشه های عشق” افزایش دهند.
  • روایت درمانی: زوج ها به طور بیرونی در مورد نگرانی های درونی خود صحبت می کنند، که می توان از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.
  • روانشناسی مثبت: درمانگران از این روش برای بحث در مورد جنبه های مثبت روابط برای القای شادی استفاده می کنند.
  • رابطه درمانی ایماگو: این ترکیبی از تکنیک های رفتاری و معنوی است که سؤالاتی را برای زوجین ایجاد می کند، مانند “چرا شما شریک زندگی خود را انتخاب کردید؟”

چه کسانی به زوج درمانی نیاز دارند؟
زوج درمانی برای هر نوع رابطه مفید است، خواه شریک زندگی مستقیم، همجنسگرا، نژاد مختلط، جوان، پیر، دوست و یا متاهل باشند.

. زمینه های عمده نگرانی که در زوج های درمانی مورد توجه قرار می گیرد شامل مواردی در رابطه با پول، فرزندپروری، جنسیت، خیانت، قانون، مسائل مزمن بهداشت، ناباروری، قمار، استفاده از مواد، فاصله عاطفی و درگیری مکرر است.
کاربرد زوج درمانی چیست؟
درمان زوج با استفاده از راه حل های روانشناسانه می تواند به زوجین کمک کند. بر اساس روانشناسی امروز، برای اینکه زوج های درمانی بتوانند درست وارد عمل شوند، هر دو فرد باید متعهد به بهبود روابط خود باشند در حالی که به درون و قوت و نقاط ضعف شخصی خود نگاه می شوند. دانستن صفات و عادات آن ها می تواند تأثیر مثبتی در ایجاد تغییرات شخصی و روابط داشته باشد. زوج درمانی به این معنا نیست که یک شریک زندگی بتواند عصبانیت، نارضایتی و سایر رفتارهای آسیب زا را نسبت به شریک زندگی خود بارگذارد. این در مورد باز کردن راه حل های مبتنی بر عشق، فداکاری و هر چیز دیگری است که به یک رابطه سالم می رود.

درمانگر زوج به بررسی موارد و مزایای روابط زوج می پردازد و در مورد نقاط قوت و ضعف مشترک آن ها و همچنین موارد فردی آن ها، بینش می بخشد. درمانگر به عنوان یک واسطه بی طرف عمل می کند و به هر دو شریک توصیه می کند. او ممکن است ارتباط دو طرفه تری برقرار کند، راه های مثبت تری در تعامل و تفکر ایجاد کند و روش های مختلفی که زوج می توانند ضمن انجام مراحل مشاوره، عشق و پشتیبانی خود را از یکدیگر نشان دهند.

در حالی که زوج درمانی ممکن است در هر شرایطی به همه کمک نکند، بسیاری از مردم هنوز هم عشق خود را نسبت به درمان زوج ها و روش های مربوط به ارتباط مجدد با شریک زندگی خود ابراز می کنند.
چه زمانی به زوج درمانی نیاز داریم؟
تصمیم گیری برای مراجعه به مشاوره ازدواج می تواند سخت باشد. اگر یک رابطه مشکل دار دارید، اما اقدام به جستجو برای زوج درمانگر کرده اید پس می توان امید وارد بود. گاهی اوقات برداشتن اولین قدم با پذیرش  مشکلات رابطه بهترین کمک به یک رابطه است. بیشتر افراد این تجربه را بصیرت بخش و توانمند می دانند.
مراحل زوج درمانی و نکات مهم آن
زوج درمانی معمولاً با برخی از سؤالات مصاحبه استاندارد در مورد تاریخچه روابط و همچنین کاوش در خانواده، مبدا، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از شرکا آغاز می شود. در صورت لزوم ممکن است درمانگر جلسات اولیه را برای مداخله در بحران استفاده کند.

زوج درمانی سپس به شناسایی زوج کمک می کند تا موضوع را که محور درمان است تعیین و مشخص کند.

در طی مراحل درمانی، درمانگر به زوجین کمک می کند تا از پویایی رابطه ای برای حفظ مشکل آگاهی یابند. ضمن اینکه به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک نقش های خود را در تعاملات ناکارآمد درک کنند. این به آن ها کمک می کند تا شیوه ادراک رابطه و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن بینش مهم است، یکی دیگر از جنبه های مهم زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و روش های تعامل با یکدیگر است. زوج درمانگر اغلب مشاغل خانگی را به شرکا اختصاص می دهند تا مهارت های آموخته شده در درمان را در تعامل روزانه خود به کار گیرند.

اکثر زوج ها می توانند از بین درمان زوجین دور شوند و از بینش الگوهای رابطه ای برخوردار شوند، بیان عاطفی را افزایش داده و مهارت های لازم برای برقراری ارتباط و حل مسئله را با شرکای خود بطور مؤثر توسعه دهند.
زوج درمانی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

  • مشکلاتی که به تنهایی قابل حل شدن نیستند

ممکن است مدت ها به دیدن مشاوره بروید اما نتیجه مطلوب را کسب نکنید چرا که نیاز به مشارکت همسرتان است.

  • تعارضات زناشویی
  • این محتوا برای مشترکان ویژه است.

درباره‌ی amirarahimi

اعلان

اعلان

www.novin.com
www.novin.com
error: برای کپی ،عضو سایت شوید