سه شنبه , مهر ۶ ۱۴۰۰

لورتا چیست و چه کاربردی در علوم رفتاری دارد ؟

روانشناس؛ برای بهبود مجموعه علائم بیماری ها یا اختلالات، استفاده از ابزار درمانی ایده آل اهمیت بسیار زیادی دارد. نوروفیدبک عمقی مغز (لورتا) پیشرفته ترین ابزار موجود برای آموزش مغز است. اما باید در ابتدا بدانیم لورتا چیست ؟

لورتا چیست و روش درمان با آن

  • تصویر برداری دقیق در این روش باعث آموزش بهتر مغز می شود.
  • همچنین در این روش، به جلسات کم تری برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، نیاز است.
  • به همین دلیل است که بیش تر کلینک های مطرح از این روش استفاده می کنند .

جلسات لورتا نوروفیدبک 

جلسات به صورت دونفره، با حضور بیمار و متخصص نوروفیدبک برگزار می شود. تعداد جلسات به صورت حدود 10 جلسه بوده و به نوع اختلال و میزان پذیریش بیمار به درمان بستگی دارد.

لورتا نوروفیدبک در تهران - هزینه لورتا

نوروفیدبک عمقی مغز (لورتا) چیست؟

لورتا نوروفیدبک در حقیقت مخفف عبارت Low-Resolution Electromagnetic Tomographic Analysis است، که در این مقاله به توضیح آن پرداخته خواهد شد.

لورتا نوروفیدبک LORETA

مخفف تجزیه و تحلیل توموگرافی الکترومغناطیسی  است. این روش به عنوان یک روش درمانی نوین در سال 2002 مطرح شد و در سال 2016 به صورت رسمی مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت. در این روش سعی می شود به کمک دستگاه و کلاه EEG  که روی سر قرار می گیرد، فعالیت های مغز مورد بررسی قرار گیرد.

از نظر فیزیولوژی مغز: با توجه به این که ما آگاهی کافی از فعل و انفعالات الکتریکی نورون ها و ساختار مغز داریم، می توانیم امواج الکتریکی بخش خارجی سر را محاسبه کنیم. در واقع لورتا نوروفیدبک به بررسی تاثیرات اتصالات و منابع نورونی و بازتاب آن به سطح خارجی سر پرداخته می شود.

این اتفاق زمانی رخ داد که محققین توانستند امواج ساطع شده به بخش خارجی سر را تحلیل کنند و در گذشته این کار باید با مداخلات تهاجمی و مستقیم صورت می گرفت ولی امروزه با استفاده از لورتا به صورت غیر تهاجمی صورت می گیرد.

لورتا نوروفیدبک در تهران - هزینه لورتا

تکنیک لورتا نوروفیدبک LORETA

تکنیک لورتا  یکی از جدید ترین تکنیک های درمانی در روانشناسی و علوم شناختی به شمار می آید. در واقع در این روش می توان بازخوردهای دقیق و منطقی از نقطه ای خاص در مغز را به وسیله الکترود های موجود در کلاه مخصوص اندازه گیری کرد. بازخورد خروجی به صورت مستقیم با فعالیت خاص مغز به طور مؤثر مرتبط است. سپس داده ها خروجی از پوست سر به کمک ماتریس های موجود در نرم افزار، محاسبه و تحلیل شده و خروجی داده می شود. خروجی داده شده توسط متخصصان تحلیل و درمان ادامه می یابد.

 

منبع: ستاره ایرانیان

درباره‌ی amirarahimi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: برای کپی ،عضو سایت شوید