9 چالش وبحران پیش روی نوجوانان|امیر عباس رحیمی

چالش پیش روی نوجوانان

9 چالش ها و بحران های پیش روی نوجوانان چیست؟

آیا شما پدر و مادر عزیز تا به حال در باره این موضوع فکر کردید؟ دوران نوجوانی خودتان و بحران هایی که با آن موجه بودید یادتان است .

نوجوانی

در این مقاله امیر عباس رحیمی روانشناس خوب شهر اندیشه می خواهد در باره  9چالش و بحران پیش روی نوجوانان با شما صحبت کند، بنابراین با مقاله «چالشها وبحران های پیش روی نوجوانان» همراه باشید.

همه در مورد سختی دوران نوجوانی صحبت می کنند. اما آیا تا به حال با کسی که در حال ورود به دوران نوجوانیست مواجه شده اید؟ چالش ها و بحران های آن را می دانید .

 

چالشها وبحران های پیش روی نوجوانان
نوجوانی با بلوغ و پایان دوران بی دغدغه کودکی همراه است. در این مرحله حساس زندگی فرد با چالش‌های جدیدی رو به رو می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می پردازیم:
1. کشمکش بین استقلال و وابستگی|
نوجوانی دوره‌ای است که فرد از دوره کودکی خارج می‌شود و با نقش‌ها و مسئولیت‌های جدید در خانواده و جامعه روبه رو می‌شود. در واقع فرد در دوره نوجوانیاز وابستگی کودکانه به سمت استقلال حرکت می‌کنند. نوجوانان می‌خواهند.

در محیط خانواده و مدرسه استقلال بیش‌تری داشته باشند و خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند و زیر سلطه دیگران نباشند. این خواسته در نوجوان و عدم پذیرش این واقعیت توسط والدین منجر به  ایجاد یک دوگانگی می‌شود.

ا
2. دوران نوجوانی و طغیان علیه مراجع قدرت
برخلاف تصور قالبی، نوجوانان صرفاٌ به دلیل مخالفت با والدین خود یا بزرگسالان دست به طغیان یا سرکشی نمی‌ زنند، در واقع نوجوانان نمی‌ خواهند با تمام قوانین آن‌ها مخالفت کنند بلکه خواهان انتخاب شخصی در مسائلی هستند که قبلا در حوزه کنترل والدین بوده است.

تمایل نوجوان برای مستقل شدن و عدم کنترل توسط والدین و پافشاری آن‌ها برای اعمال کنترل به درگیری‌هایی بین آن‌ها منجر می‌شود. خانواده‌ها با محدودیت زیاد و اعمال مقررات سخت و خشک باعث ایجاد فاصله بین نوجوان و خانواده می‌شوند.

در واقع دوره نوجوانی با فاصله عاطفی بین فرزند و والدین همراه است و معمولاٌ اختلافات شدت می‌گیرند. ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا نوجوان و خانواده‌اش به یک حالت تعادل برسند. در این شرایط نحوه برخورد صحیح والدین و شیوه‌ی تربیتی آنان اهمیت می‌یابد.

 

 

(در این زمینه  انواع سواد از نظر یونسکو،می‌توانید مقاله

درباره‌ی amirarahimi

تعین وقت ملاقات :
  • 09123558076

دانلود فایل روانشناسی

Aqaye Pardakht

اجتماعی

error: برای کپی ،عضو سایت شوید