۵ راز طلایی استعداد یابی در نوجوانان - امیر عباس رحیمی

۵ راز طلایی استعداد یابی در نوجوانان

استعداد یابی نوجوانان
استعدادیابی از  نوجوان  را می‌توان مهم‌ترین اتفاقی بدانیم که والدین باید در این سنین برای فرزندان خود رقم بزنند تا نوجوان آینده‌ای مناسب و مطابق با ویژگی‌های شخصیتی خود داشته باشد.

Visits: 2

استعداد یابی  در نوجوانان 

استعداد یابی نوجوانان به معنای شناسایی و تشخیص استعدادهای ذاتی و قابل توسعه در دانش‌آموزان نوجوان (معمولاً در دوره متوسطه) است. به عبارتی دیگر، استعداد یابی نوجوانان به فرآیندی گفته می‌شود که با هدف شناسایی افراد با استعداد در حوزه‌های مختلف هنری، علمی، فنی و حرفه‌ای انجام می‌شود.

این فرآیند استعداد یابی نوجوان می‌تواند به عنوان یکی از مراحل ارزیابی و نظارت بر روی پیشرفت تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد.

اگر شما هم به دنبال راهی برای استعداد یابی خود و یا فرزندتان هستید با مقاله  ۵ راز طلایی استعداد یابی در نوجوانان با امیر عباس رحیمی همراه باشید.

 

سفارشی کردن این فرم

دقیق‌ترین روش کشف استعداد نوجوانان کدام است؟

استعدادیابی از  نوجوان  را می‌توان مهم‌ترین اتفاقی بدانیم که والدین باید در این سنین برای فرزندان خود رقم بزنند تا نوجوان آینده‌ای مناسب و مطابق با ویژگی‌های شخصیتی خود داشته باشد.

استعدادیابی هر چقدر در سنین پایین‌تر انجام شود به طور حتم بازدهی بهتری هم خواهد داشت؛ با توجه به این نکته، می‌توان گفت که استعدادیابی در سنین کودکی قطعاً نتیجه بهتری خواهد داشت؛ اما نگران نباشید.

ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است! طبیعتاً استعدادیابی نوجوانان نسبت به جوانان و همچنین بزرگسالان نتیجه بهتری خواهد داشت.

استعداد یابی نوجوانان

استعداد یابی نوجوانان

 

برای کشف استعداد در نوجوانی دیر است؟

افلاطون می‌گوید «طبیعت، در همه‌ی ما استعدادهای مشابه نیافریده، بلکه استعدادها گوناگون است؛ برخی برای یک کار شایسته‌اند، برخی برای کار دیگر».

شخصیت و آینده فرد به نوعی در سنین نوجوانی شکل می‌گیرد و تجربه نشان داده که افراد به هر چیزی که در این دوره عادت کنند، به احتمال زیاد تا آخر عمر  با آنها همراهی خواهد نمود و تغییر دادنشان آن‌ها را دچار مشکلات بسیار زیادی می‌کند.

در نتیجه نوجوان باید در این سنین کارهایی را انجام دهد که مطابق با استعدادها و علایق اوست. دوره نوجوانی هویت فرد در حال شکل‌گیری است، و اگر روند مناسبی داشته باشد، حتماً نتایج بسیار خوبی را در پی خواهد داشت.

در واقع وقتی فرد از سنین نوجوانی شروع به آموزش دیدن در حوزه‌های مرتبط با استعدادها و علایق خود می‌کند، مسیر عصبی آن‌ها در ذهن او ساخته شده و مهارت بالایی در آن کار کسب می‌کند.

این مهارت در کنار استعداد ذاتی که خداوند در فطرت او قرار داده، به طور حتم آینده درخشانی را برای او خواهد ساخت.

علاوه بر این، نوجوانان در این سنین باید انتخاب رشته هم انجام دهند و اگر رشته اشتباهی را انتخاب کنند، مشخص نیست که چه آینده‌ای پیش روی آن‌ها خواهد بود!

شاید فکر کنید دوره نوجوانی یا جوانی برای استعدادیابی دیر است و تنها در سنین کودکی می‌توان به استعداد افراد پی‌برد؛ اما این باور با نظر متخصصان همسو نیست.

 

سن مناسب استعدادیابی،چه سنی است

درباره این نکته نظرهای متفاوت وجود دارد. اما مطالعات نشان می دهد که استعدادیابی یک فرآیند پیوسته هست .

برای استعدادیابی سنین مختلفی گفته می شود مثلا، دوران کودکی و در بازه ۳ تا ۶ سالگی، یا مثلا قبل از ۱۰-۱۲ و همچنین بین ۱۳-۱۶ سالگی گفته میشود .

اما پس از این زمان شانس کشف استعدادهای افراد از بین نمی‌رود، چرا که استعدادها امری ذاتی هستند و می‌توانند سال‌های سال به‌صورت نهفته باقی بمانند.

اما این نکته را باید در نظر داشت که ، استعداد یابی منحصر به این سنین نیست و یک فرآیند پیوسته است که می تواند  برای نوجوانان و جوانان بزرگ تر مفید هم باشد.

اما در سنین بالاتر از ۱۶ سالگی، نوجوانی که استعدادش رو تشخیص داده، وارد مراحل حرفه ای تر رشته یا زمینه ای که در اون استعداد داشته می شود .

مثلا افرادی که استعداد ورزشی دارند، وارد تیم های ملی جوانان و امید میشن؛ یا افرادی که در زمینه های علمی استعداد و توانایی داشته اند، وارد کانون نخبگان و مسابقات جهانی رشته مورد نظر می شوند.

استعداد یابی توسط روانشناس

 

 

تاکید بر استعدادیابی در سنین کودکی تنها به این دلیل است که پدر و مادر هرچه زودتر از توانایی‌های فرزندشان باخبر شوند و به این ترتیب، فرصت بیشتری برای فراهم کردن یک بستر مناسب در اختیار دارند.

با این حال، استعدادیابی در سنین نوجوانی و جوانی در کیفیت آینده فرزندتان تاثیرگذار است، چرا که اگر ظرفیت‌های ذهنی منحصربه‌فرد فرزندتان را بشناسید می‌توانید در انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل آینده راهنمایی‌های بهتری در اختیار او قرار دهید.

استعدادیابی نوجوانان و جوانان معمولا در دوره دبیرستان (یعنی زمان انتخاب رشته) و سپس زمان انتخاب رشته دانشگاه مطرح می‌شود.

با استفاده از روش‌های مختلف می‌توان به استعدادهای نهفته نوجوان پی برد و او را در مسیر موفقیت سوق داد. چه دختران و پسرانی که بدون هیچ زمینه فکری وارد رشته‌‌ای شده و بعدها از انتخاب‌شان پشیمان شده‌اند.

برای جلوگیری از این مساله،  روش‌هایی را برای کشف استعداد نوجوانان، سنجش مهارت‌ها، علایق و انتخاب مسیری متناسب با ویژگی‌های فردی مشخص کرده‌اند. پس با کمی تامل در این دوره حساس می‌توانید آینده‌ای روشن را برای خود و فرزندتان رقم بزنید.

 

روش های کشف استعداد نوجوانان کدام ها هستند؟

 

یکی از مهم‌ترین کارها برای پیدا کردن استعداد در فرزندمان این است که راه‌های کشف استعداد را بدانیم. در ادامه شما را با چند مورد از این راه‌ها که به شما و نوجوان درکشف استعداد کمک می‌کند آشنا می‌کنیم :

  1. به دنبال هدایت درونی باشید

یکی از مهم‌ترین و بهترین کارهایی که برای استعدادیابی نوجوانان  انجام می‌شود توجه به نیروهای درونی‌ است که فرد را به سمت‌وسوی خاصی هدایت می‌کند.

  1. کودکی خود را بررسی کنید

به دوران کودکی خود برگردید. دقت کنید در آن دوران چه علایقی داشته‌اید. علاقه‌های هر فرد در دوران کودکی می‌تواند هدایتگر خوبی  برای کشف استعدادش باشد. به همین دلیل لازم است کمی در گذشته خود یا فرزندتان جستجو کنید، بیشتر در چه اموری موفق بوده‌اید؟ انجام چه کارهایی بیش از همه شما را به وجد می‌آورده است؟

 

  1. مهارت خودآگاهی‌تان را بالا ببرید

یکی از مهارت‌های مهم زندگی خود آگاهی است؛ خود آگاهی می‌تواند به شما کمک کند تا  متوجه شوید در چه زمینه‌هایی استعداد دارید. افراد خودآگاه بینش بالایی در مورد خودشان دارند، می‌دانند در زندگیشان چه هدف‌هایی دارند و با علایق و سلایق خود آشنا هستند .

اگر در زمینه‌ای احساس ضعف می‌کنید، مطالعه کتاب‌های خودیاری و مراجعه به یک روانشناس در بهبود این موضوع به شما کمک می‌کند.

  1. معاشرت با دوستان و آشنایان را مدیریت کنید

کسانی که با شما در ارتباط هستند می‌توانند به شما در تعیین استعدادهایتان کمک کنند؛ زیرا آن‌ها شناخت کافی از شما دارند. معاشرت با کسی که دائما علایق دیگران را مسخره می‌کند و می‌خواهد شما را مطابق با سلیقه خود تغییر دهد به مرور زمان اعتماد به نفس‌تان را کم می‌کند و باعث سرکوب استعدادهایتان می‌شود.

  1. به مراکز روانشناسی معتبر و شناخته شده مراجعه کنید

بهترین کاری که  والدین می‌توانند انجام دهند تا استعداد های فرزند خود را کشف کنند این است که به یک مرکز روانشناسی معتبر مراجعه کنند و از یک روانشناس و یا مشاور کمک بخواهند .

روانشناسان در جلسات مشاوره به واسطه مصاحبه بالینی و انجام انواع تست‌های هوش و شخصیت به نوجوانان کمک می‌کنند تا به بینش دقیق‌تری در مورد خود و توانمندی‌های منحصربه‌فردی که دارند دست پیدا کنند.

 

 

 

 

تست استعدادیابی نوجوانان

برای استعدادیابی تست های بسیاری وجود دارد که باید همه آن ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا بتوان به خوبی آن ها را سنجید.

روند استعدادیابی ما چگونه است

حالا که از اهمیت استعدادیابی برای نوجوان و کودک آگاه شدیم و با چندتا از مهم ترین تست های شخصیت شناسی و استعداد سنجی هم آشنا شدیم،در استعدادیابی شغلی و تحصیلی ، ما ابتدا چند نمونه از تست های استعداد سنجی  را از نوجوان و دانش آموز  می گیریم. سپس به بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق این تست ها می پردازیم .

نتایج آزمون های استعدادیابی به دانش آموز و خانواده اش اطلاع داده می شود. سپس بر اساس این نتایج مشاوره هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانش آموز انجام خواهد شد.

 

برای استعداد یابی نوجوان تان با ما در ارتباط باشید

 

 

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
هویت یابی در نوجون+ روانشناس نوجوان

“من کی هستم؟” – شکل گیری هویت در نوجوانی

آنچه در این پست میخوانید هویت چیست؟هویت در نوجوانینوجوانان چگونه هویت پیدا می کنند؟کاوش هویتتعهد هویتپیامدهای درگیر شدن در کاوش…

بیشتر بخوانید
مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوان در چه زمینه هایی می تواند کمک کننده باشد؟

آنچه در این پست میخوانید اعتیاد نوجوانان به مواد مخدراعتیاد به بازیمشکلات رفتاری نوجوانانسوگ و از دست دادن عزیزانطلاق والدینگوشه…

بیشتر بخوانید
مشاوره نوجوان

اهمیت مشاوره برای نوجوانان و تأثیر آن بر رشد و توسعه آن‌ها

آنچه در این پست میخوانید اهمیت مشاوره برای نوجوانان:راهنمایی در انتخاب مسیر زندگی: مدیریت استرس و اضطراب: ارتقاء روابط اجتماعی:کجا…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

پکیج آموزشی نوجوان خود را دریابید

20 % تخفیف

جهت  دریافت تخفیف  ایمیل خود را ارسال کنید