Elementor #6696 - امیر عباس رحیمی

Elementor #6696

Visits: 0

علل و علائم بی انگیزگی تحصیل
بیشتر انسان‌ها دوست دارند در زندگی با انگیزه باشند و از اتفاقاتی که دور و بر آنها رخ می‌دهد، لذت ببرند. خصوصا خانواده‌ها مایلند نوجوان آنها انگیزه و هدف داشته باشد و بیشترین جملاتی که به نوجوان می‌گویند تا او را برای انگیزه تحصیلی و موفقیت تشویق کنند این است: «درس بخوان تا بزرگ بشوی و در آینده برای خودت کاره‌ای بشوی»، «تنها وظیفه تو، درس خواندن است»، «اول درست را بخوان بعد هر کاری خواستی انجام بده» و… اما در عین حال با همه این فشار و جملات بازهم ممکن است نوجوانبی انگیزگی تحصیلی شود.

نداشتن انگیزه اغلب از دوره راهنمایی شروع می‌شود و در دوره دبیرستان به اوج می‌رسد. هر چه مقطع تحصیلی بالا می‌رود تأثیر انگیزه‌ها هم پیچیده‌تر می‌شود و در پسران آشفتگی بیشتر گزارش شده است.

افسردگی، اضطراب، استرس مداوم، فشار بیش از حد مدرسه یا والدین و ناتوانی‌های یادگیری از عوامل اصلی در ایجاد بی‌انگیزگی دانش‌آموزان است.

چنانچه انتظار والدین یا اولیای مدرسه از دانش‌آموز متناسب با ظرفیت هوشی او نباشد ممکن است فشار بیش از حد به او وارد کنند که نهایتا دانش‌آموز را دچار سرخوردگی تحصیلی می‌کند و شکست‌های مداوم باعث می‌شود احساس بدی در او ایجاد شود و علاوه بر این که اعتماد به نفس او پایین می‌آید، علائم افسردگی نیز پس از مدتی در دانش‌آموز بروز خواهد کرد.

دانش‌آموزانی که دچار بی‌انگیزگی می‌شوند بیشتر در معرض سرزنش والدین قرار می‌گیرند و چنانچه دچار بدخوابی، تغییر در اشتها، خلق پایین، احساس خستگی و درماندگی مداوم و خلق نامتناوب شده باشند احتمالا دچار افسردگی نیز می‌شوند.

 

نشانه های بی انگیزگی تحصیلی کدام است؟

 
 

نمی توان هر گونه درس نخواندن و افت تحصیلی را بی انگیزگی تحصیلی دانست. دانش آموزانی که دچار بی انگیزگی تحصیلی شده اند، علاوه بر کاهلی در درس خواندن و انجام تکالیف، علائم دیگری را هم بروز می دهند. به برخی از این علائم که می تواند هشداری برای خانواده ها باشد، توجه کنید:

 • افسردگی، استرس، تغییرات خلقی شدید
 • خودداری از انجام تکالیف یا ناتمام گذاشتن آن
 • دوری کردن از مطالعه
 • کاهش تمرکز و بی دقتی
 • بهانه تراشی برای انجام ندادن تکالیف
 • خستگی مدام و بی انرژی بودن
 • رویا و خیال پردازی
 • خواب زیاد یا میل شدید به استراحت
 • عدم قبول مسئولیت
 • ناتوانی در تصمیم گیری

اگر سه یا تعداد بیشتر از این علائم را در دانش آموز می بینید، می توانید تشخیص دهید که دانش آموز دچاره بی انگیزگی تحصیلی شده است. بنابراین لازم است که به فکر چاره باشید.

 

علت های بی انگیزگی تحصیلی دانش آموزان چیست؟

 

مشاوران و متخصصان روانشناسی تحصیلی، علل بی انگیزگی تحصیلی را معطوف به سه عامل اصلی می دانند که در ادامه نگاهی به آن ها می اندازیم.

علت های درونی بی انگیزگی تحصیلی دانش آموزان

این علت ها، مربوط به خود دانش آموز و درونیات و روحیات اوست. هر چند درونیات نیز عوامل بیرونی تاثیر می پذیرند، اما ضعف اصلی فردی است. در این مورد به چند علل بی انگیزگی تحصیلی دانش آموزان اشاره می کنیم:

تاثیر دوران مدرن روی تمرکز

در دورانی که زندگی می کنیم که اینترنت، موبایل و کامپیوتر، سیطره وسیعی بر زندگی ما دارند. برای بسیاری از افراد مخصوصا در سنین نوجوانی، جذابیت فضاها و شبکه های مجازی، بازی های کامپیوتری، خیل فیلم ها و انیمیشن ها بیشتر است. در نتیجه تمرکز به جای درس و تحصیل معطوف به این موارد می شود. دانش آموز برای تحصیل و پیشرفت انگیزه ندارد ولی مدام دوست دارد وقتش را در این دسته از فضاها بگذراند.

عدم هدف گذاری

وقتی دانش آموز هدفی ندارد و یا به هر علتی قادر به هدف گذاری نیست، دچار بی انگیزگی تحصیلی می شود. همیشه هدف است که انگیزه ایجاد کرده و تحمل طی کردن سختی ها را به وجود می آورد. دانش آموزی که هدف ندارد، انگیزه ای هم برای تلاش در تحصیل ندارد.

درماندگی آموخته شده

در روانشناسی درماندگی آموخته شده به به حالتی ذهنی می گویند که فرد با توجه به تجربیات، تلاش و پیشرفتش را هماهنگ نمی داند. عواملی مثل سرکوب و تحقیر، باعث درماندگی آموخته شده در دانش آموزان می شود و انگیزه های تحصیلی را از آن ها می گیرد. به طوری که گمان می کنند هر چه تلاش کنند در نهایت، موفق نخواهند بود.

علت های خانوادگی بی انگیزگی تحصیلی دانش آموزان

یکی از مهم ترین علل بی انگیزگی تحصیلی دانش آموزان در خانواده رخ می دهد. باورهای غلط خانواده و ارزش های فرهنگی نادرست، باعث سرخوردگی دانش آموزان می شود. بسیاری از والدین دوست دارند فرزندانشان آرزوهای ناکام آنها را برآورده کنند. بیش از حد توان از فرزندان خود انتظار دارند. کمال گرا هستند و خطا و اشتباه را نادیده نمی گیرند. در نتیجه فشار مضاعف در فرزند وارد می کنند. دست به تحقیر و تنبیه و توهین می زنند و یا در ارزش گذاری ذهنی فرزند خود، تاثیر منفی دارند. تمامی این عوامل باعث شدیدترین انواع بی انگیزگی دانش آموزان می شود.

 

راه های درمان بی انگیزگی

 • افزایش اعتماد به نفس
 • از بین بردن ترس ها
 • درس گرفتن از شکست ها
 • برنامه ریزی مناسب
 • داشتن هدف مناسب
 • جملات انگیزشی
 • داشتن چک لیست شارژر
 • اطلاعات خود را زیاد کنید
 • نداشتن مهارت سازگاری و حل مسئله

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
مشاوره نوجوان

اهمیت مشاوره برای نوجوانان و تأثیر آن بر رشد و توسعه آن‌ها

آنچه در این پست میخوانید اهمیت مشاوره برای نوجوانان: راهنمایی در انتخاب مسیر زندگی: مدیریت استرس و اضطراب: ارتقاء روابط…

بیشتر بخوانید
تقویت اعتماد به نفس نوجوانان

۱۹ اصل برای تقویت اعتماد به نفس نوجوان

آنچه در این پست میخوانید Visits: 0  اعتماد به نفس قوی به نوجوانان کمک می‌کند تا با چالش‌ها بهتر مقابله…

بیشتر بخوانید

آیا احساس می کنید که نوجوان شما ثبات و اعتماد به نفس لازم برای رسیدن به اهداف خود را ندارد؟

آنچه در این پست میخوانید سئوالات متداول Visits: 0 شما نگران این هستید که نوجوان شما اعتماد به نفس نداشته…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

پکیج آموزشی نوجوان خود را دریابید

20 % تخفیف

جهت  دریافت تخفیف  ایمیل خود را ارسال کنید