سه شنبه , مهر ۶ ۱۴۰۰

چگونه با کسی که اختلال شخصیت دارد زندگی کنم؟

شاید عنوان این مقاله  سوال شما باشد که با جستجوی اختلال شخصیت و یا  روانشناس غرب تهران و روان شناس خوب به این  صفحه هدایت شده اید ؟

 

به جایی درستی آمدید  دراین سایت  می توانید  ضمن آشنایی با  این موضوع با روانشناسان  خوب و مطرح غرب استان تهران نیز آشنا شوید و در صورت لزوم از طریق این سایت از آنها وقت ملاقات  بگیرید .

 

این یکی از مهم ترین  مسائل رایجی که در دفتر کار زوج درمانگر ها مطرح می‌شود زوج تازه ازدواج کرده‌اید برای درمان مراجعه می‌کنند و دیری نمی‌گذرد که درمانگر می‌فهمد بخش زیادی از ناکارآمدی رابطه آنها به اختلال شخصیت جدی یکی از زوجین  بر می گردد .

یکی از آنها خودشیفته تمام عیاری است که ظرفیت همدلی ندارد یا اصلاً نمی تواند به نیازها و تجربه‌های همسرش توجه کند شاید هم شخصیتی نمایشی دارد که با آدم‌های دیگر رابطه دارد و پیش‌بینی هیجانی اش سخت است.

روانشناس خوب  صرف نظر از اینکه کدام اختلال شخصیت مطرح است باید محتاطانه تصمیم بگیرد آیا باید شخص را از اختلال شخصیت همسرش مطلع کند و اگر باید او را مطلع کند این کار را چه موقع انجام دهد آیا باید فوراً روی اختلال برچسب تشخیصی بزند؟

آیا باید از برچسب زدن پرهیز کند و اجازه  دهد در همسر آن فرد خودش از طریقی بفهمد ؟

و وقتی طرف سالم‌تر به ماهیت اختلال همسرش پی می‌برد آیا درمانگر باید پیش آگهی ناامیدکننده احتمال تغییر همسرش را با او در میان بگذارند و پیشنهاد جدایی بدهد؟

اختلال شخصیت

بیشتر بدانیم: روانشناسی کودک از تولد تا 2 سالگی

پاسخ به این سوالات خیلی سخت است وضعیت شما فرق دارد احتمالاً وقتی این مقاله را می‌خوانید به یک یا چند نفر که مشکل شخصیتی داشته اند فکر کرده‌اید معنای هیجانات و رفتارهای رفتار های عذاب آوری که متحمل شده اید حالا برای شما روشن تر شده است، پی بردن افراد به اینکه طرف مقابلشان اختلال شخصیتی دارد روال پیچیده‌ای دارد و آنها را از لحاظ هیجانی تحلیل می برد.

اگرچه فهمیدن اشکال طرف مقابل تا حدی آرامش بخش است ولی انکار نکردن  آن و پذیرش این حقیقت سخت است. از این به بعد چی؟

آیا حاضرهستید، تا آخر عمر با او زندگی کنید آیا بر غم بی پایان بودن ناراحتی ها و مشکلات رابطه با او متعهد خواهید ماند ؟

اصلاً چنین چیزی را می‌خواهید به نظر ما این سوالات دشوار ترین سوالاتی هستند که تا حالا با آنها مواجه شده اید و از خودتان پرسیده اید به ویژه اگر با طرف مقابل ازدواج کرده باشید یا با او یک رابطه عاشقانه بلند مدت داشته باشید
اگر چه آگاهی و دانش به آزادی و قدرت در روابط منتهی می‌شود و همیشه بهتر است بدانید که آیا طرف مقابلتان اختلال جدی دارد یا نه ولی بد نیست در مورد خودتان توان قضاوتتان  و آینده رابطه تان هم از خودتان سوال کنید

برخی از رایج ترین سوالات در این رابطه عبارتند از:

1-  چرا با این آدم ازدواج کردم؟

2- چرا قبل از این به اختلال شخصیت او پی نبرده‌اند؟

3- چرا ابتدای رابطه خیلی خوشحال و عاشق بودم؟

4-آیا من هم در مشکلات شخصیتی طرف مقابلم نقش داشته ام؟

5-چطور میتوانم واقعاً مطمئن شوم که طرف مقابل اختلال شخصیت دارد ؟

6-آیا اگر برای او همسر بهتری بودم حالش بهتر می‌شد؟

7-کاری از دستم برمی‌آید ؟

8- الان که قول یک عمر تعهد به او دادم چطور می توانم رهایش کنم ؟

9 – اگر رهایش کنم چه کار کنم و بچه هایم را چطور اداره کنم ؟

1- آیا سرنوشت من این است که با کسانی رابطه برقرار کنم که اختلال شخصیت دارند؟

طرح چنین سوالاتی عجیب نیست و موجه می باشد، اگر این مقاله را می‌خوانید احتمالاً با یک نفر رابطه بلندمدت ای دارید یا با او ازدواج کرده اید می دانیم

رابطه پایدار و توام با تعهد یکی از گنج های زندگی است فواید بهداشتی زیادی دارد و با هم بودن پدر و مادر به نفع بچه های بچه‌ها است هیچ روانشناس خوب و کارآزموده این رابطه شما را دست کم نمی گیرد و شما را تشویق نمی‌کند به خاطر چند عادت یا رفتار عجیب زندگی زناشویی خود را رها کنید هر آدمی خصلت های شخصیتی عجیب و صفاتی دارد .

اما یک بزرگسال دچار اختلال شخصیتی تمام و کمال است اوضاع فرق می‌کند و پیش آگهی تغییر مثبت و سازگاری در زناشویی افت می‌کند اگر چه می‌دانیم که فراز و نشیب های هیجانی خاصی دارید ولی به تصمیم‌گیری آگاهانه هم سخت اعتقاد داریم پیش از آنکه عجولانه سراغ این بحث می‌کردیم که چه تصمیمی باید بگیرید و اجازه بدهید.

برجسته‌ترین خصوصیات افراد دچار اختلال شخصیت را مرور کنیم هر یک از این اختلالات را در بافت رابطه عشقی خود در نظر بگیرید، همینطور که هر یک از این خصوصیات را مرور می کنید از خودتان بپرسید آیا در رابطه من و او چنین چیزی دیده می‌شود.

 

اگر طرف مقابلتان اختلال شخصیت داشته باشد معنایش این است که:

  • ادراکات تحریف شده به ویژه در مورد خودش و دیگران دارد که به اختلال در روابط میان فردی وی منتهی می‌شوند.
  • شخصیتی انعطاف ناپذیری دارد که در مواقع ضروری با شرایط سازگار نمی‌شوند و تقریباً همیشه ناراحتی و مشکلات ارتباطی ایجاد می کنند.
  • سابقه انعطاف ناپذیری شخصیتی او حداقل به نوجوانی برمی‌گردد و نیم رخ روابط اش وضعیت مطلوبی ندارد.
  • در وضعیت های مختلف اختلالش بروز می یابد.
  • در مورد سبک میان فردی ناکارآمدش بینش چندانی ندارد و شما را مشکل‌دار می‌داند.
  • انگیزه چندانی برای تغییر کردن ندارد ولی از تغییر دادن شما خوشحال می‌شود.
  • با گذشت زمان تغییر چشمگیری در رفتارش رخ نمی‌دهد و اگر حاضر به درمان شود مراجعه بدقلقی خواهد بود

بله این چنین آدمی است از طرف فعلی خود می‌بینید به احتمال زیاد در آینده هم خواهید دید اگرچه شدت اختلال شخصیت به مرور کاهش می‌یابد و اگر چه برخی از بزرگسالان دارای اختلال شخصیت با روان درمانی بلندمدت قبلی بهبود می یابند اما اکثر اختلالات شخصیت باقی می ماند و مایه ناراحتی و آزردگی طرف مقابل می‌شوند.

سوال واقعی و سوالی که جواب دادن به آن آسان نیست این است که:

چه کار کنید؟ برخی از خوانندگان این مقاله و کسانی که می فهمند طرف مقابل آنها اختلال شخصیت دارد ترجیح می دهند رابطه را ادامه دهند و کاری کنند. گاهی اوقات پای بچه ها در میان است یا معتقدید رفتارهای همسرتان به اندازه‌ای که مطرح شده شدید نیست و برخی دیگر هم به این نتیجه دردناک می رسند که کاسه صبرشان لبریز شده یا به خط آخر خط رسیده اند .

شاید هم انرژی و تمایل به ادامه دادن به این نوع زندگی زناشویی را ندارید؟
تصمیم نهایی شما هر چه باشد پیشنهاد می کنیم عجله نکنید و در این راه از یک متخصص روانشناسی  کمک بگیرید .

عده‌ای تصمیم می‌گیرند رابطه را ادامه دهم و آن را با نشاط تر کنند این افراد با توصیه‌های زیر می توانند احساس تنهایی کمتری کنند و کمتر ناراحت شوند صرفنظر از اینکه همسرتان که اختلال شخصیتی را دارد نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱- بروز هرگونه تغییر  در فتار طرف مقابلتان روال کند، دشوار و شک برانگیزی خواهد داشت. کسانی که اختلال شخصیت دارند بینش زیادی در مورد شخصیت خود ندارند و در برابر تغییر بسیار تدافعی عمل می‌کنند اگر هم قرار است تغییر کنند ذره و ذره تغییر می کند قبل از اینکه بخواهید بمانید مطمئن شوید انتظارتان در مورد تغییر کردن او با واقعیت‌های موجود همخوانی دارد.
۲ رفتارها و پاسخ‌های طرف مقابلتان فقط در برابر شما نیست .یادتان باشد که مدتها قبل از رابطه با شما اختلال شخصیت داشته است، درست همانطور که وقتی یک نفر از اعضای خانواده شما دچار بیماری می شود باید او را تحمل کنید و در قبال او صبر پیشه کنید و رفتار همسرتان هم نوعی ناتوانی و رابطه ای است.
3- روان درمانی ،دارو درمانی و تلاش های مافوق انسانی شما نمیتواند جادو کنند .کلید قضیه در وفق دادن خودتان است نه پیدا کردن «علاج »برای همسرتان.

4-  نقش خودتان در بحران رابطه‌ای فعلی را بررسی کنیم  بله همسرتون اختلال شخصیت دارد ولی چگونه واکنش نشان می‌دهید که اوضاع بدتر می شود برای مثال وقتی همسرتان مشکو ک و بی اعتماد می شود آیا عمداٌ  مرموز و مبهم رفتار می‌کنید؟

یا وقتی آدم گیر و وابسته ای است ،خودتان را پس می کشید و تهدیدش می کنید که رهایش خواهید کرد شاید شیوه پاسخ‌دهی شما باعث تشدید آسیب روانی می شود.

۵ به چیزهایی فکر کنید که شما را در آغاز رابطه جذب همسرتان کرده است آیا واقعاً همه آنها محو شدند یا آنقدر با مشکل شخصیتی همسرتان اشتغال ذهنی پیدا کرده اید که دیگر به جذابیت‌های آن توجه نمی‌کنید؟

6- مراقب خودتان باشید بله ممکن است با آدمی سرد ،ضد اجتماعی یا اجتنابی زندگی کنید ولی این دلیل نمی‌شود که زندگی اجتماعی خوبی نداشته باشید ورزش نکنید، عضو گروه های حمایتی نشوید، و از اختلاف احمقانه با همسرتان پرهیز نکنید.
7به  همسرتان پاداش بدهید. تقویت مثبت داروی موثر برای هر نوع مشکل ارتباطی است دائم دنبال رروش و فرصتی باشید که به همسرتان می فهماند او را دوست دارید کدام کارهایش را خوب انجام می‌دهد و به کوچکترین تغییرات مثبت توجه دارید هیچ چیزی مهمتر از افزودن دفعات رفتارهای مطلوب نیست.

8-  گروهی که قصد ترک  همسرشان را دارند، برخی از اختلالات شخصیت خطرناک پرخاشگرانه و تا خشونت بار هستند در این مواقع باید قبل از ترک کردن همسرتان همه چیز را آماده کنید قطع رابطه سخت است و ترک کردن کسی که اختلال شخصیت دارد می تواند در شما احساس شرم،گناه ، اضطراب ترس و و حتی  احساسات ضد و نقیض ایجاد کند در کنار توصیه های فوق به فکر کمک گرفتن از روانشناس خوب ، اعضای خانواده و گروه حمایت باشید.

 

بالاخره اینکه ببینید آیا همواره جذب کسانی میشویم که اختلال شخصیت دارند احتمال بدهید که مجذوب خصیصه ای در آنها می شوید سپس علت آن را بررسی کنید.

منبع: مهرداد فیروز بخت

با همکاری مجرب ترین روانشناسان مشاوره و روان درمانی غرب استان تهران در شهرهای ؛اندیشه،شهریار،تهرانسر،شهر قدس ،چیتگر،در زمینه های زوج، فردی، خانواده، ازدواج، طلاق، اعتیاد، کودک و نوجوان ،زناشویی و خیانت برای دریافت مشاوره همین حالا تماس بگیرید و یا در واتساپ شماره زیر پیغام بگذارید . 09190742124

درباره‌ی amirarahimi

همچنین ببینید

روانشناس خوب

معیارهای انتخاب  روانشناس خوب از دید مراجعه کنندگان : روانشناس باید قابل اعتماد و اطمینان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: برای کپی ،عضو سایت شوید