چرا نوجوانان ما سیگار می کشند؟

امیرعباس رحیمی روانشناس خوب غرب استان تهران در حوزه کودک و نوجوان می گوید: چرا نوجوانان ما سیگار می کشند .اگر شما پدر و مادر خوب می خواهید بدانید چرا نوجوانان ما سیگار می کشند بامقاله «چرا نوجوانان ما سیگار می کشند؟»باما همراه باشید .
حلقه دوستان
در نوجوانان فشار همسالان وجود دارد و اگر بعضی از دوستان سیگار بکشند، دیگران به زودی این عادت را یاد می گیرند. آنها همچنین سیگار خود را به طور عادی به همسالان خود تعارف می کنند. نوجوانان وقتی عادت های سایر اعضای گروه را تقلید می کنند، احساس قدرت می کنند.
پیروی از والدین
برخی از نوجوانان این عادت را مستقیماً از والدین سیگاری خود یاد می گیرند. در کودکی سیگاری منفعل می شوند و در سنین بالاتر احتمال سیگار کشیدن آنها بیشتر می شود. سیگار کشیدن توسط مادر در دوران بارداری خطر اعتیاد به نیکوتین را در کودک افزایش می دهد.
تصویر از خود
نوجوانان نسبت به تصویر عمومی خود آگاهی بالایی دارند و این باعث می شود که آنها از آنچه در بین مردم انجام می شود تقلید کنند. آنها فکر می کنند سیگار کشیدن باعث می شود که آنها خونسرد، بزرگ و مستقل به نظر برسند.
مشکلات رفتاری
مشکلات عاطفی و رفتاری ناشی از محیط در خانه و عدم حمایت خانوادگی، نوجوانان را برای مصرف سیگار تحت تأثیر قرار می دهد.
استرس
فشار برای عملکرد خوب در دانشگاهیان، مشکلات مالی یا نگرانی های بهداشتی ممکن است برای یک نوجوان قابل تحمل نباشند. آنها ممکن است بخواهند در سیگار کشیدن آرامش پیدا کنند و استرس خود را کاهش دهند.

فرهنگ عامه
شیوه تبلیغات سیگار توسط رسانه های جمعی در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی همچنین می تواند یک نوجوان را وادار کند از روی کنجکاوی، سیگار را امتحان کند. همچنین، آنها ممکن است بخواهند از شخصیت فیلم / تلویزیون مورد علاقه خود با سیگار کشیدن تقلید کنند.
عوامل بیولوژیکی
نوجوانان از نظر زیست شناختی حساسیت بیشتری نسبت به نیکوتین دارند و می توانند زودتر از بزرگسالان به آن وابسته شوند. هنگامی که محققان بر روی افراد سیگاری از گروه های سنی مختلف که روزانه به همان میزان سیگار می کشند، مطالعه کردند، دریافتند نوجوانان بین 12 تا 17 سال وابستگی به نیکوتین را بسیار بیشتر از هر گروه سنی دیگر نشان می دهند.
در دسترس بودن و قیمت مناسب
اگر سیگار به راحتی در دسترس جوانان باشد و اگر قیمت آن متناسب با بودجه آنها باشد، استفاده منظم از آن آسان می شود.
اثر دوپامین
مصرف نیکوتین باعث افزایش سطح یک انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین می شود. دوپامین در هنگام انجام برخی فعالیت های لذت بخش در بدن ترشح می شود. به همین ترتیب، وقتی شخصی از یک محصول دخانیات استفاده می کند، ترشح دوپامین باعث می شود فرد احساس خوبی داشته باشد. با این حال، این احساس در طولانی مدت باقی نمی ماند. به همین دلیل است که مردم مایلند یکی دیگر را روشن کنند و در نهایت منجر به اعتیاد شود.

 

اگرنوجوان شما هم سیگاری است  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید

  . . .

این محتوا برای مشترکان ویژه است.

درباره‌ی amirarahimi

تعین وقت ملاقات :
  • 09123558076

دانلود فایل روانشناسی

Aqaye Pardakht

اجتماعی

error: برای کپی ،عضو سایت شوید